Okul

Atatürk’ün Askeri Başarıları Nelerdir

Atatürk askeri alanda büyük başarılar elde etmiştir, Başkomutan sıfatına dahi sahip olup ülkemizi düşman işgalinden koruyarak büyük zaferler elde etmiştir. Liderlik özelliklerine sahip olan birisiydi savaş alanında bu özelliklerini devamlı olarak gösterdi.

Liderlik özelliğini en büyük Çanakkale’de göstermiştir askerlere verdiği emir ile tarihe altın harflerle sözünü yazdırmıştır. “Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zamanda yerimizi başka kuvvetler alabilir” sözü günümüze kadar ulaşmıştır.

Harp Akademisinden yüzbaşı olarak bitirmiştir. Onu takiben Şam 5. Ordu bünyesinde görev almıştır. İstanbul Hareket Ordusu’na kurmay başkan olarak görev yaptı. Fransa Picardie Manevralarına katıldı. İstanbul Genel Kurmay Başkanlığında çalışmaya başladı. Trablusgarp işgali olduğunda Tobruk ve Derne bölgesinde mücadele etti. İtalyanlara karşı Tobruk Savaşında zafet elde etti. Derne komutanlığına atandı. Sofya Ateşemiliterliğine atanarak Yarbaylığa terfi etti. I. Dünya savaşında 19. Tümeni kurmak için Tekirdağ bölgesine atandı.

Gümrü’nün kurtuluş ve Sarıkamış, Kars başarıları
Çukurova, Gaziantep, Kahraman Maraş, Şanlı Urfa’nın savunması
Sakarya Zaferi
I. İnönü Zaferi
II. İnönü Zaferi
Büyük Taarruz, Başkomutan Meydan Muhaberesi ve Büyük Zafer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu