Okul

Atatürk’ün Bağımsızlıkla İlgili Düşüncesi Nedir

Atatürk, bağımsızlığı önemseyerek toplumun başkasının uşağı konumuna gelmesinin toplumun yok olmasına sebep olacağını söylemiştir. Bağımsızlık ve egemenlik Türk milletin en temel hakkı olduğunu görmüştür. Kurtuluş savaşında verilen mücadelenin kazanılması için toplumun hareket etmesi gerektiğini görmüştür. Pek çok savaşın kazanılmasında halkın azmi ile karşılaşmıştır.

Bağımsızlığa, egemenliğe önem vererek ülke işgalinde tüm planları yaparak halka anlatmış ve güç toplamıştır. Ülkenin egemenliği ve bağımsızlığının sağlanması için büyük başarı elde edilir olmuştur. Verdiği hizmetler ülkenin geleceği ve kaderi için önem taşımıştır. Bağımsız bir millet olmasını arzulayarak mücadele vermiştir. Başarılı Türk ordusu ülkenin geleceği için mücadele verip istenilen noktalara ulaşmasına yardımcı olmuştur. Bir milletin ne saltanat, ne de monarşi ile yönetilmeyeceğini göstererek Cumhuriyet yönetim biçimini seçmiştir. Demokrasi ile dünyanın değişimi için çaba göstermiştir.

Atatürk geleceği gören lider olarak bağımsızlığa önem vermiştir. Günümüzde bağımsızlığı olmayan ülkelere dışarıdan müdahale edilerek iç işlerine karışıldığı görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu