Okul

Atatürk’ün Bilime Verdiği Önem Kısaca

Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet hür ve özgür yaşaması için mücadele veren kurucu liderimizdir. Cumhuriyetin ilanı ile beraber uygar medeniyetler seviyesine ulaşması için bir çok yenilik yapmıştır. Yaptığı çalışmalardan biri bilim alanında olmuştur. İnkılapları, modern ve çağdaş devlet kurma hayaliyle yeniliklere devam etmiştir.

Eğitime büyük önem vermiştir. Türk ulusunun geleceği yetişecek olan gençlerin ülkesine yapacağı katkılardan geçmekteydi. Sağlık alanına, hukukta, sanayide ve ticarette yenilikler yapılması sağlanmıştır. Bilim alanında yapılan yenilikler sayesinde modern ve çağdaş devlet ortaya çıkmıştır. Eğitimin gelişmesi yenilikleri de beraberinde getirmiştir. Bir devletin bilime yapacağı yatırım yarınlarının aydınlık olmasını sağlar.

Mustafa Kemal, ilerici bir lider olarak bilime önem vermiştir. Çağdaş bir millet kurma yolunda ilim ve fen insanlığı aydınlığa ulaştıracağını söylemiştir. Bir milleti yücelten değerlerin başında ilim ve fen olduğunu görmüştür. Cumhuriyetin gelişmiş ülkeler düzeyine çıkabilmesi için bilimin gelişmesi gerektiğine inanmıştır. Cehalet insanı doğru yoldan ayırandır. İnsanlığı ileriye taşıyacak olanın bilim olduğunu her zaman dile getirmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu