Okul

Atatürk Zaman Ölçülerinde Değişiklik Yapmaya Neden Gerek Duymuştur

Atatürk, Cumhuriyeti kurmakla beraber bir çok alanda yenilik yapmıştır. Osmanlı zamanından kalma değerler artık ülkemizin önüne bir engeldi. Çağdaş medeniyetlerle yarışabilmek için onlarla eşit olmamız gerekliydi. 20. yüzyılda artık geri bir devlet olmaktan farksızdık. Atatürk ve arkadaşları ülkemizi olduğu yerden kurtararak geliştirmek için çaba göstermiştir.

Ticari faaliyetlerde eski zaman diliminin kullanılması diğer devletlerle anlaşmamızı zorlaştırmaktaydı. Ticaret alanında büyük gerilemeler yaşadık. Yapacağımız anlaşmalara engel olmuştur. Batılı devletlerle ticaretimiz durma noktasına gelmişti. Atatürk tüm bunlara engel olabilmek için zaman birimlerinde değişiklik yapma kararı vermiştir. Hicri takvimi kullanırken Miladi takvime geçiş yapılmıştır. Zaman aralığı artık çok daha doğru hesaplanır olmuştur. 26 Aralık 1925 yılında kabul edilmiş, 1 Ocak 1926 yılında yürürlüğe girmiştir. Eski zaman ve takvim sisteminden ayrılarak günümüzün kabul edilen takvim ve zaman sistemine geçilmiştir.

Uluslararası kabul edilen zaman sistemine geçilmiştir. Cuma günü kabul edilen resmi tatiller artık Cumartesi ve Pazar gününe kaydırılmıştır. Cumhuriyetimizin daha modern ve çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşabilmesi için gerekliydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu