Okul

Atatürk’ün Doğa Sevgisi ile İlgili Kısa Hikaye

Atatürk’ün çevresindeki her şeye değer veren liderdir. Doğa sevgisi takdir edilecek bir duygudur. Neredeyse hepinizin sıklıkla duyduğunuz bir anısını sizlerle paylaşacağız. Doğanın önemini hissini en derinden hissettirecek. Örnek olacak davranışla bir ağacın nelere kadir olduğunu göreceksiniz.

Atatürk’ün Yalova sahilinde kendisine köşk yapılmasını emreder. Emri yerine getirilir ve kısa sürede yapılır. Bir yıl sonra Atatürk köşke gider.

Köşke geldiğinde yanındaki ağacın dalları köşkün çatısının üzerine gelir. Yetkililer Atatürk’ten ağacın dallarını kesmek için izin ister. Atatürk köşkün yanındaki çınar ağacının kesilmesine izin vermez. Köşkün yerinin değiştirilmesini emreder.

Belediyenin ekipleri çalışmaya başlayarak, köşkün temeli açılır tren rayları üzerinden köşk ileriye taşınır. Hareket ettirmek için mühendislik harikası yöntemden yararlanılır. Köşk biraz daha ileriye taşınarak ağacın dallarına zarar vermez. O dönemde yaşanan olaylar dönemin gazetecileri tarafından fotoğraflanır. O günden bugüne o köşke insanlar “yürüyen köşk” adı verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu