Beyin Göçünü Engellemek İçin Neler Yapılabilir

Beyin göçü bir ülkenin içinde yaşayan vatandaşların, iyi eğitim almak ve yaşamak için başka ülkelere çalışmaya ve yaşamaya gidilmesine denir.

Beyin göçü yaşayan bir ülke bilim ve teknoloji alanında gerileme yaşamaktadır. O ülke ileri dönemlerde ciddi sorunlar yaşamaktadır. Büyük sorunları beraberinde getirerek gelişmesini önler. Ülke kan kaybetmeye başlayarak ekonomik gerileme yaşar.

Beyin göçünün engellenmesi için çeşitli önlemlerin alınması mümkündür. Aslında kendi ülkesine sağlayacak faydaları kaybederek başka ülkelere hizmet eder. İhtiyaçlarının giderilmesi çalıştıkları ülkelerce olması oraya hizmet etmelerini gösterir.

Bir ülkenin gelişme göstererek muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için ülkesindeki aklı yönetmelidir. Sahip olduğu bilim insanlarını, eğitimli insanları kaybetmemelidir. Destek vererek üretken hale gelmeleri gerekmektedir. Bu sayede ülke ekonomik olarak geliştiği gibi ekonomik kalkınma sağlamaktadır. Tabi ki beyin göçü nedensiz ve keyfi olmamaktadır, önemli olan engelleyerek sorunları aşmaktır.

Hiç kimse vatanını bırakarak başka bir ülkeye gitmez. Yaşadığı zorluklar başta olmak üzere sıkıntılar etkilemektedir. Atatürk hayatı boyunca önem veren lider olmuştur. Halkın kalkınması eğitim alanında yapılan hizmetlere bağlı olduğudur. Bilgili insanlar maddi anlamda sıkıntı yaşadıkları takdirde, ihtiyaçlarını karşılayamadıkları ve refah düzeyinde olmadıklarından dolayı başka ülkelere göç etmektedirler.

İnsanlar doğal olarak yaşamlarını refah düzeyinde sürdürmek istiyor, ailesinin geçimini sağlamak güvenli bir yerde çalışmak hayalindeler. Kendi ülkelerinde karşılanmadığı takdirde yurt dışında başka ülkelerde, firmalarda çalışmaktadırlar. Hak ettikleri değer verildiği zaman beyin göçünün yaşanması önlenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz