Salı, 13 Nisan 2021

Atatürk’ün Fikir Hayatının Gelişmesini Etkileyen Unsurlar

Atatürk ileri görüşlü büyük fikir adamıdır. Gençlik yıllarında da duruşu ve fikirleri ile eğitim hayatında öğretmenleri tarafından fark edilmiştir. Osmanlı devleti döneminde ülkenin gidişatını yakından takip etmiştir. Türk milletinin yaşadığı olayları ve acılara tanık oldu. Fikir bakımından oldukça geniş bakış açıları bulunmaktadır. Yaşamında gözlemledikleri, duydukları ve okuduklarını anlayarak fikir kaynağı oluşturmuştur. Selanik ve Manastır, Mustafa Kemal’in fikir hayatı için önemli yere sahiptir. Osmanlı devletinde yaşanan tutumlar, sıkı yönetim ve yetersizliği gözler önüne sermiştir.

Fikir hayatının gelişmesi tarih alanında edindiği bilgiler etkin oldu. Dönemin yazarlarından olan Tevfik Fikret, Namık Kemal ve Ziya Gökalp’in fikirlerinde etkilenerek düşüncelere yer vermiştir. Tarihi kaynaklardan yararlanarak zenginleşerek bütünleşmiş hal almıştır.

Devlet, millet ve insanların ideallerini koruyarak düşüncelerini Türkiye Cumhuriyeti’nde etkinlik göstermiştir. Atatürk’ün düşünceleri ülkemiz ile bütünleşerek muasır medeniyetler seviyesine taşıyacak değerler olmuşlardır. Düşünceleri ve ileri görüşleri sayesinde günümüzde milli beraberlik, mutluluk, huzur, sağlık ve refah sağlanmış olmuştur. Vazgeçilmez değerlerimizden birisi Atatürk’ün düşünceleri inkılaplarımızda ve ilkelerimizde yer almıştır.

Önceki İçerikMarş Nedir Kısaca
Sonraki İçerikİlk Dört Müslüman Kimdir

Diğer Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Makaleler