Okul

İlk Dört Müslüman Kimdir

İslam dinine ilk mensup olan Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’dir. Cebrail aracılığı ile Müslümanlık dinine ait bilgiler Peygamber efendimize vahiy yoluyla iletilmiştir. Tebliğ edilmesi ile İslam dini başlamış ve yayılmaya devam etmiştir. Bu dönemde ilk Müslüman olanlar Peygamber efendimize yakın isimlerden oluşmaktaydı. Peygamber efendimiz ilk zamanlarda Mekke’de hor görülüp dışlanmasına rağmen ona yakın olanlar inanmışlardır. Peygamberliğini kabul ederek Müslümanlığa geçiş yaptılar. İslam tarihinde bu dört kişi insanları yönlendirmiş olarak dinin yayılmasında etkisi olmuştur.

İlk dört Müslüman
Hz. Hatice: Peygamber efendimizin eşi ve ilk kadın Müslüman’dır.

Hz. Ali: Peygamber efendimizin amcaoğlu, ehlibeyt, manevi kardeşi, vahy katibi ve damadıdır. Peygamber efendimizden sonra dördüncü halifedir.

Hz. Ebubekir: Zengin tacir ve Mekkelilerin saygı duyup güvendikleri kişiydi. Servetini ve sahip olduklarını İslam dini uğruna harcamış, Peygamber efendimizden sonra halifelik yapmıştır.

Hz. Zeyd bin Harise: Peygamber efendimizin kölesiyken azat edildi, evlatlık edinildi ve efendimizin manevi oğlu olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu