Okul

Atatürk’ün Kadınlara Tanıdığı Haklar Konusundaki Görüşleriniz

Atatürk sadece ülkemizde değil tüm dünyada gelmiş geçmiş en büyük lider olarak kabul edilir. Kendisi tüm ülke vatandaşlarına birçok hak kazandırmıştır ama kadınlara vermiş olduğu haklar birçok açıdan daha değerlidir. Dünyada kadınlara verilmemiş birçok hak, ülkemizde ilk kez Atatürk tarafından kadınlarımıza verilmiştir. Atatürk’ün kadınlara vermiş olduğu haklara yaptığı inkılâplar ile zemin hazırlamıştır.

Kadınların Eğitim ve İş Hayatına Girişi
Cumhuriyetin ilan edilmesi birçok hakkın kadınlara verilmesine zemin hazırlamıştır. Hemen ardından kadınların kamusal alanda ve iş hayatındaki yasal hakları düzenlenmiştir. Eğitim konusunda erkekler ve kadınlar eşit tutulmuş ve karma eğitim hayata geçirilmiştir. Tüm bunlar kadınların hayatında gerekli olan haklardır. İş hayatına girebilmesi için eğitim; eğitim hayatına girebilmesi için de bu haklara gereksinim vardır.

Medeni Kanun ile Verilen Haklar
Medeni kanun ile erkekler ve kadınlar eşit kabul edilince kadınlara boşanma hakkı, miras hakkı gibi haklar doğmuştur. Bununla beraber kadınlara dünyada ilk kez; seçilme hakkı ülkemizde Atatürk tarafından verilmiştir. Bu yıllara kadar kadınlar seçimlere ne seçmen olarak ne de aday olarak katılabiliyordu. Verilen haklarla tüm bunlar yeniden düzenlenmiş ve kadın birçok alanda aktif olarak rol almaya başlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu