Okul

Başkalarıyla Alay Etmek Niçin Kötü Bir Davranıştır

Alaylı davranışlar toplum düzenini bozarak insanların birbirlerine hoşgörüleri azalır. Yapılmaması gereken davranışlardan birini göstermektedir. Herkes çevresindekilere karşı hoşgörülü yaklaştığın sorunlarda yaşanmaz olur.

Alay dalga konusu olup kişiyi küçük düşürdüğü gibi toplum içinde sorun yaşamasına neden olur. Kendisine olan özgüvenini kaybederek sorun yaşaması kaçınılmaz hale gelebilir. Sorumluluklarını bilmediğinden sıkıntı yaşanması da kaçınılmazdır. Alay etmek yapılmaması hoş karşılanmayan davranıştır. İnsanın herhangi bir kusuru ve özelliğinden yola çıkılarak konuşmak, dalga geçmek alay edilen davranış olmaktadır. Alay etmek kişilerin onurunu zedeleyici davranışlardan olup toplum içinde sorunların meydana gelmesine sebep olur. Toplum sorunları sadece bir kişiyi değil bütün kişileri ilgilendiren konulardandır.

Başkaları ile alay eden kişiler kendi kusurlarını da bilmelidir. Kendisinden üstün birisinin kusurlarını görerek alay etmesi sıkıntı yaşatabilir. Bu yüzden çevremizdeki kimseye karşı alay etmemeli empati ile yaklaşarak onların gururlarını incitmemeliyiz. Olanları ve olacak şeyleri görmezlikten gelmememiz gerekir. Güzel yaklaşımlarda bulunmak barışı, yardımlaşmayı ve dayanışmayı getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu