Okul

Atatürk’ün Şam Günleri Özet

Osmanlı Devletinin durma ve gerileme döneminde Mustafa Kemal askeri okuldan mezun olur. Görev almak üzere Balkan topraklarında çeşitli cephelere konuşlandırılır. Yeni görev yerine atanacağı zaman boş vaktini siyasi partilerin icraatlarını yürüterek fikir sahibi olurdu.

İstanbul’da görev ataması beklediği dönemde devlet meseleleri görüşülürdü. İlk defa Türkiye Cumhuriyeti fikirleri bu zamanda şekillendirerek hayata geçirmek istemiştir. Arkadaşları ile görüşerek meşruti idare şeklinin anlatımlarını yapıp destek beklemiştir. Kendi düşüncelerini anlatarak yönetimin halkta olması gerektiğini savunmuştur. Arkadaşlarına bunların gerçekleşmesi için atandıkları yerlerde halkın nabzını kontrol ederek gizli teşkilatları kurma talebinde bulunmuşlardır. Atandıkları yerlerde gizli görüşmeler yapılarak buralarda araştırmalar yapılmıştır.

Mustafa Kemal ve arkadaşları organize hareket ederek bir çok bölgede hüküm sağlayabileceklerini görmüştür. Hayalini gerçekleştirebilmek için Osmanlı yönetimi ile sorun yaşayan Makedonya topraklarına giderek planlarını hayata geçirmek istemiştir. Ancak görüşmelerin gizli kalması gerekirken subaylardan birisi yönetime her şeyi anlatıyor. Makedonya’ya tayini beklenen Mustafa Kemal oradan Şam’daki orduya tayin edilmektedir.

Mustafa Kemal için ceza görülen Şam tayini aslında kafasındaki planları daha net şekilde şekillendirmesine yardımcı olacaktır. Şam bölgesinde durumu analiz ederek buradaki toprak bütünlüğünün Osmanlı himayesinden çıktığını görüyor. Araplar Osmanlı Devletine karşı isyan bayrağı çekmeye hazırlanmış olmaları, Osmancılık fikrinin de neredeyse reddedilmesi kanısına varmıştır. Şam’da istediği çalışmaları yerine getirerek buradan gizli şekilde Makedonya’ya geçiş yapmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu