Okul

Atatürk’ün Sosyal Bilimlere Katkısı Nelerdir

Atatürk’ün önderliğinde bir çok alanda hizmet verilerek gelişme sağlanmıştır. Atatürk’ün başta sosyal bilimler olmak üzere çalışmaları sayesinde yenilikler sunulmuştur. Türk milletinin özgür, bağımsız ve çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmasında önemliydi. Katkıları doğrultusunda sosyal bilimler alanındaki değişiklikler şöyle;

Sosyal bilimleri alanında Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarılması için eğitim, bilim, teknoloji, sanatın araştırılması ve öğrenilmesi için önem vermiştir. Gerekli olan maddi kaynak ve değerler sağlayarak yükselmesinde etkin rol oynamıştır.

Atatürk kendi döneminde Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu’nu kurarak faaliyete geçirmiştir. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi kurularak sosyal alanda gelişmeler, tarihin araştırılması ve Türk dilinin değerini korunması adına hareketler yapmıştır.

Türk Tarih Kurumu’nun 1931 yılında kurularak hizmetlere başlaması gerçekleşmiştir. Bilimsel alanlar olmak üzere çalışmalarını devam ettirdi.

Türk Dil Kurumu 1932 yılında kurularak Türk dilinin incelenmesi, araştırılması, yabancı kelimelerin karşılıklarının bulunması, konferans, sempozyum, seminer gibi çeşitli alanlarda hizmet verilmesi sağlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu