OkulSorular Cevaplar

Nasıl Hazır Cevap Olunur?

Hepimiz yaptıkları ve söyledikleri ile Cem Yılmaz’ın sözlerine hayran kalabilirsiniz. Söylenen her şeye bir cevabı olduğu gibi hemen yapıştırmaktadır. Birazda mizah anlayışı içinde hazır cevaplığını kullanarak dile getirebiliyor. Hayatımızın her alanında söylenenlere cevap vermek bizi sempatik yaparak dilimizi iyi kullandığımızı gösterir.

Hazır cevaplılık nedir?
Her alanda her ortamda söylenenlere yönelik anında cevap verme, üretme yeteneğine denir. Kimimiz sorular karşısında cevapsız kaldığımız zamanlar olabiliyor. Hazır cevaplılık ise beynin sorunlara karşı hızlı şekilde çalışarak cevap verip çözüm üretme yeteneğini göstermektedir.

Cem Yılmaz ile daha önce yapılmış bir röportaja göre “her gün düzenli olarak sözlük okuyorum” sözleri yer alıyordu. Anlaşılacağı gibi kelime haznesi oldukça önemlidir.

Nasıl hazır cevap olunur?
Hazır cevap olmak için çok fazla kelime bilmek gerekiyor. Kelime haznemizin zengin olması kullanabileceğiniz kelimelerinde gelişmiş olduğunu gösterir.

Herhangi bir kavran ve cisimleri açıklamak için farklı kelimeler kullanılmasıdır. Anlatımlarda doğrudan değil de tabu oynarmış gibi anlatılmasıdır. Örneğin çorap anlatılırken kalın, sıcak, yün, ayakkabı denebilir.

Pratik yaparak kendinizi geliştirmeniz hazır cevap olmanızda önemlidir.

Mizah ve anlatımları birbirlerine katma düşüncesi sayesinde de mümkün olur.

Arkadaşlarınızla birlikte oyun oynamak kelime haznenizi geliştirebilir. Pratik olarak ağzınızı kullanmanız hazır cevap olmanızı sağlamaktadır.

Aynı harflerle başlayan kelimelerle birlikte cümleler kurunuz. Bu sayede bir kelime size bir çok kelimeyi çağrıştıracaktır. Anlatımlarınız doğrultusunda kısa kısa anlatımlarınız olur.

Arkadaşlarınız ile oynanacak oyun sayesinde alakasız metinlerden cümleler oluşturabilirsiniz.

Röportaj örnekleri bulunarak size soruluyormuş gibi okuyarak cevap veriniz.

Okuyun, öğrenin, hesaplayın, çözün ve çözüme ulaştırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu