Okul

Atatürk’ün Türk Dilinin Zenginleştirilmesi İçin Yaptığı Çalışmalar

Atatürk her zaman Türk diline önem vermiş gelişmesi için çalışmalarda bulunmuştur. Cumhuriyet döneminden önce Arap alfabesi kullanırken Latin alfabesine geçiş yapılmıştır. Kendi öğrencilerini ülkenin dört bir yanına göndererek okuma yazma seferberliği başlatmıştır. Dünya üzerindeki diller kendisini tam olarak anlatmıyordu. İnsanların duygu ve düşüncelerini tarif edebilmeleri için değiştirilmesi gerekli olmuştur. Atatürk tarafında ünlü ve ünsüz harfler Türkçe’de uygulanarak geliştirilmiştir. Kullandığımız dilin geliştirilmesinde önemli çalışmalar yapmıştır.

Atatürk’ün direktifleri doğrultusunda Türk Dil Tetkik Cemiyeti bugünkü adıyla Türk Dil Kurumu kurulmuştur. Kurulmasında dönemin milletvekili olan edebiyatçıların emeği olmuştur. Türk dilinin geliştirilmesi ve öz zenginliğini ortaya çıkarma amaçlı hareket edilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk, kurultaylara katılarak kurumun yönetim organları seçilmiş, bilimsel bildiriler, dil politikası konuşup tartışılmıştır. Atatürk’ün dile verdiği önem buradan anlaşılmaktadır. Toplantıların yanı sıra Dolmabahçe Sarayı kullanılarak çalışmalar yapıldı. İki kola ayrılarak hizmet vermiştir.

TDK ayrılığı iki kol şöyle:
Türk dilinin araştırılmasının yapılması.
Türk dilinin güncel sorunlara karşı çözüm üretmesi.

Türk dili yerli ve yabancı dilleri inceleyerek araştırma yapmak. Türk dili için geliştirmelerin geliştirilmesidir.

Mustafa Kemal’in dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi üzerinde yaptığı çalışmalar Türk dilinin zenginleşerek gelişmesinde önemli rol üstlenmiştir. Dilimizin yalın ve dünyanın en güzel dillerinden biri olması temellerinin sağlam atılmasındandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu