Okul

Atatürk’ün Yönetim Biçimi Olarak Cumhuriyeti Seçmesinin Nedenleri

Yönetim Biçimi Olarak Cumhuriyetin Seçilmesinin Nedeni, Atatürk Yönetim Olarak Cumhuriyeti Neden Seçti

Atatürk devletimizin yönetimi için en doğru karara vererek Cumhuriyet olmasına öngörmüştür. Karar kılınması ile birlikte ülkemizin yönetimi 23 Nisan 1923 tarihinden itibaren Cumhuriyet olarak kabul edilmiştir.

Yönetim biçimlerinden Cumhuriyet olması halka seçme ve seçilme hakkı tanınmasıdır. Kendisini yönetecek olan insanların halk oylamasına sunularak en yüksek oyu olarak yönetim koltuğuna oturması ile gerçekleşir. Cumhuriyet yönetiminden önce padişahlık olduğundan dolayı tek ağızdan yönetilirdi. Halk yönetimde söz sahibi olamayıp babadan oğla geçerdi. Taht kavgaları yüzünden ülke parçalara bölünerek güçsüzleşiyordu. Halkın hakları olmadığı gibi verilen kararlar doğrultusunda hareket ediyorlardı. Cumhuriyet ile birlikte yargı, yasama, yürütme organları devreye girmiştir. Birbirlerini denetleyen organlar sayesinde yönetimde söz hakkı sahibi olunmuştur.

Atatürk bu durumu artık son vererek sözün halkta olması gerektiğini düşünerek yönetim biçimi olarak Cumhuriyeti kabul etmiştir. Ülkemizin yönetim biçimi Cumhuriyet olmaktadır.

cumhuriyet
cumhuriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu