Okul

Ateş Bulunmadan Önce İnsanların Geceleri Yaşadıkları Sorunlar Neler Olabilir

Ateş insanlık tarihinin en faydalı buluşlarından biridir. İnsan hayatını kolaylaştırarak yaşamlarını daha kolay güzel yaşamalarına imkan tanımıştır. Ateş bulunmadan önce insanlar geceleri çok sıkıntılı zamanlar geçirmiştir.

İlk insanlar ateş yokken geceleri vahşi hayvanlardan saklanarak kendilerini koruma çabalarına girmişlerdir. Yaşamlarını sürdürmeye devam etmişler kendilerini korumak için çeşitli mızrak, tahtalar kullanmışlardır. Mağara ve ağaç tepelerinde yaşayan insanlar ateşle birlikte güvenlik sağlamıştır. Ateş olmadan kendilerini korumasız hissediyorlardı, ateşin icadı kendilerini korumaları için gerekli imkanları sağlamıştır.

Yabani hayvan saldırılarına maruz kalıyorlardı.
Geceleri etraflarını göremediklerinden dolayı kapalı alanlardan dışarı çıkmazlardı.
Soğuk günlerde ısınamadıklarından dolayı hastalanarak kötü oluyorlardı.

Ateşin bulunması insanlar için bir çağın kapanarak yeni çağın açılması sayılabilir. Ateş sayesinde ısınmışlar, korunmuşlar, yemek ihtiyaçlarına farklılık getirmişlerdir. Gece ateş yakarak birlikte zaman geçirmişlerdir. Sosyal hayatta devamlılıklarını sağlamışlardır. Avlanmaları ile elde edilen yiyecekler pişirilerek tüketebilir olmuşlardır.

Ateş insanlık için gelişme olmuştur. Yaşamlarını farklı yönde etkileyerek yeni bir hayatın parçası olmalarına imkan tanımıştır. Zorlu yaşamı biraz daha kolaylaştıran zamanlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu