Okul

Atmosfer Olmasaydı Neler Olurdu

Atmosfer gaz ve su buharı sonucunda dünyanın çevresinde oluşmuş tabaka olmaktadır. Hayati önem taşımakla birlikte yaşamımızı sürdürmemiz için ve dış etkenlere karşı koruma sağlar. Yer çekiminin olması gazların uzayda yayılmasını önlemektedir. Atmosferde tek tür gaz olmayıp bir çok gazın bir araya gelmesi sonucunda oluşmaktadır.

Atmosferin olmayışı ile birlikte güneş ışınları dünyamıza yayıldığı gibi ulaşarak herhangi bir süzülme işlemine tabi kalmadığı gibi sağlığımızı ve bitkileri olumsuz yönde etkileyecektir.

Güneş ışınları atmosfere çarparak yayılır bu sayede dünyanın büyük bir kısmı ısınırken bu sefer sadece düştüğü noktalara yüksek sıcaklık sağlayacaktır.

Uzaydan gelen küçük meteor parçaları veya eski uydular yörüngeye girerek herhangi sürtünme kuvveti etkisinde kalmayarak yerleşim birimlerinde büyük zararlar verebilir. Dünyaya binlerce göktaşı çarpmaktadır yeryüzüne ulaştığında büyük kraterlerin oluşacaktır.

Atmosfer aynı zamanda iklimleri düzenler sıcaklıklar bölgelere göre yaşanmayıp soğuk sıcaklığın ne zaman olacağı görülmezdi.

Oksijenimizi atmosfer tuttuğundan dolayı varlığı olmadığında sahip olduğum oksijen uzayda dağılırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu