Okul

Avrupa Birliğinin Kuruluş Amacı Kısaca

1957 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu olarak faaliyetlerine başlayarak devam ettirmiştir. Büyük savaşından ardından barışın sağlanması zamanla birlikte dostluklar ve gelişimlerini birlikte karar vererek hareket etmişlerdir. Ortak dış politika, güvenlik, iç güvenlik ve hukuk alanlarında iş birliğine gidilmiştir. Avrupa birliğinin ilk ve daimi üyeleri Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya ve Lüksermburg’tur. Avrupa büyük savaşlara tanık olan topraklara sahiptir Fransa ile Almanya arasında büyük savaşlar meydana gelmiştir. Milyonlarca insan hayatını kaybetmesi ve barışın ebediyen sürmesi için ülkeler arasında ekonomik faaliyetlerin devamlı hale gelmesi için imkanlar tanındı. Birleşme olduğunu düşünen devlet adamları ekonomik açıdan sınırlamaları kaldırmışlardır.

Kömür ve sanayi alanında ticaretin bütünleşmesi için Belçika, Almanya, Lüksemburg, Fransa, İtalya, Hollanda olmak üzere 6 üye tarafından 1951 yılında kuruldu.

Ekonomik ve ileriye götürmek için Avrupa birliği daha geniş antlaşma olan Roma Antlaşmasını imzaladılar. Bu sayede enerji topluluğu olarak ekonomik faaliyetler artmıştır. Ortak Pazar verilen ticaretin bütün sınırlarını kaldırarak kalkınma planları yapılmıştır. Avrupa birliğinde ülkeler bakanlar tarafından temsil edilip konsey ile yönetilmekteydi. Maastrich Antlaşması 1992 yılımda imzalanarak ülkeler arası savunma ve adalet konularında iş birliği sağlandı. Antlaşmadan sonra günümüzün Avrupa Birliği (AB) ortaya çıkmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu