Okul

Tarım Politikası Nedir

Cumhuriyetimizin kurulduğu ilk seneler halkın %80’i tarım alanında çalışarak geçimlerini sağlıyordu. Ülkenin önemli geçim kaynaklarının başında tarımcılık gelmekteydi. Tarım alanında yapılacak olan yenilikler ekonominin canlanması, yenilenmesi ve kalkınmasını sağlayacak faktördür. Zira o dönemlerde makineleşme ülke de olmadığından dolayı üretimler belli bir seviyede yapılıyordu. Zorlu şartlar altında yapılan hareketler insan hayatını zorlamaktaydı.

1925 aşar vergisi kaldırılmıştır.

Köylüye faizsiz kredi sağlanması üzerine Ticaret Bankası’nın yeniden tertiplenmesi, tarım kredi kooperatiflerinin oluşturulması, tohum ıslah ve dağıtım istasyonlarının oluşturulması, köylülere tarım araçlarının dağıtılması.

Örnek çiftlik evlerinin kurularak yeni fidanlıkların oluşturulması.

Ziraat okullarının kurulması tarımcılık ile uğraşan kişilerin daha verimli doğru şekilde ürün yetiştirilmesi planlanmıştır. Ankara’da Yüksek Ziraat Enstitüsü’nün açılması, ormanlar ve hayvancılık alanında önemli kararları alınmasını desteklemiştir.

1929 yılında topraksız köylülere toprak dağıtılması.

Toprak mahsulleri ofisi açılması.

Tarım politikasının amacı

Tarım politikası çiftçilerin yaşam düzeylerinin arttırılması sağlamaktır. Beslenme koşulları değiştirilerek daha verimli hale getirilmesinde etkilidir. Dış satım olanaklarının arttırılması ülke ekonomisine önemli katkı sağlaması hedeflenmiştir. İç talebin karşılanması ülkenin kurtuluş savaşı döneminde yaşadığı zorlukların tekrarlanması durumunda bunların giderilmesidir. Toprak ve su kaynakları doğru şekilde kullanılarak verimli şekilde faydalanılması amaçlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu