Okul

Ay Neden Değişik Şekillerde Görünür

Ayın Şekli Neden Değişir, Ay Neden Değişik Görülür

Ay’ı görmemiz için güneşten gelen ışığın onu aydınlatması gereklidir. Ay devamlı şekli bakımından değişiklik gösterir. Bunun en temel sebebi ise güneşten gelen ışığın ayı ne kadar aydınlattığı olmasıdır. Çeşitli şekilde görülür yarım ay, dolunay bunlar önündeki dünyanın etkisi vardır. Dünyamız güneşten gelen ışınları kestiğinden dolayı bazen ayın yarısı bazen de çok küçük bir kısmı gözükebilir. Geceleri genelde görülmez güneşin ışınları aya ulaşmadığından dolayı en derinden etkilenir. Bazı gecelerde durum değişip az miktarda olsa görünür bu durumda ay değişmez sadece yüzeyine gelen ışınların geliş miktarı ve açısında değişiklik olur.

Ay Niçin Gündüz Görülmez?
Gündüzleri aya baktığımızda hiç bir şey görmeyiz. Gökyüzünde onu bulmamız haylice zor olmaktadır. Gündüz vaktinde dahi ay gökyüzünde olur onu görmemizi engelleyen atmosferdeki ışıkların birbirleri ile yansımasıdır. Gökyüzü ve ay güneşten ışık aldığından dolayı parlak şekilde görülecektir. Görmemiz çok daha zor olacaktır. Gökyüzünün parlaklığından dolayı seçmemiz çok daha zorlaşır.

Güneş’i ampul olarak düşünen ayı ise misket olarak görün. Önüne yuvarlak başka bir şey getirdiğiniz zaman tamamen görülmeyerek bir kısmı görülecektir. Güneş ile ayın durumu da bu şekilde olduğu gibidir.

4 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu