Okul

Ay Tutulması Nedir

Dünya’nın uydusu Ay Dünya etrafında döner. Aynı anda Dünya ile birlikte büyük ısı ve ışık kaynağı Güneş’in etrafında dönerler. Bu dönüş esnasında Dünya’nın Ay ve Güneş arasında kalmasına ve gölgesinin Ay’ın üzerine düşmesine Ay tutulması denir. Ay tutulması Dolunay zamanı ve Ay’ın düğüm noktalarına yakın olduğu dönemlerde meydana gelir. Bu dönemler haricinde Ay Tutulması gerçekleşmez.

Ay Tutulması Sırasında Ay’ın Özellikleri
Ay tutulması esnasında Ay’ın üzerine vuran gölge kırmızı renktedir. Dünya’nın etrafını saran atmosferden yayılan ışık kırılmaları sonucunda ay bakır rengi görünür. Dünya’dan yansıyan ışıklar bulunduğu için ay tamamen ortadan kaybolmaz. Kısmen görülebilir. Ay Tutulması yeryüzünün herhangi bir bölgesinden gözlemlenebilir.

Kısmi Ay Tutulması
Dünya’nın gölgesinin Ay üzerine tam olarak düşmediği bazı durumlarda kısmi Ay tutulması gerçekleşir. Genellikle yılda iki kere Ay tutulması meydana gelir. Ancak bazı dönemlerde hiç gözlemlenmemesi veya ikiden fazla Ay tutulmasının ortaya çıkması olasılıklar arasındadır. Bu tamamen Ay ve Güneş’in konumlarıyla ilgili bir durumdur. Yalnızca Ay Dolunay halindeyken Dünya’nın gölgesinin bir bölümünden geçerse Ay Tutulması meydana gelebilir. Ay tutulması esnasında Ay üzerine düşen gölgenin büyüklüğü ve şekli Dünya hakkında bilgi edinmekte etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu