Okul

Manevi Temizlik Nedir

Manevi temizlik, insanın içten gönülden olarak kötülüklerden arınarak temizlenmesi olmaktadır. Dinen İslami kurallara göre hareket edip yaşamaktır.

İslam dininde manevi ve maddi temizlik önemlidir. Maddi temizlik her ne kadar önem gösterilerek yerine getiriliyorsa manevi temizlikte öyledir. İnsanlar manevi anlamda temizlenmeli ve düşüncelerini şekillendirmeleri gerekmektedir. İslam dininde kötülükler manevi kirlilik olarak adlandırılmıştır. Manevi kirin insanın ruhunda, düşüncelerinde, aklında ve hareketlerinde görüldüğüdür. Kötü düşüncelerden uzak durarak sağlıklı kararların alınması gerektiğini gösterir. Manevi temizlik insanları huzura, ferahlığa ve rahatlığa ulaştırır.

Manevi temizlik gönül temizliği olmaktadır. Kötü düşünce ve davranışlardan arınarak dinin getirdiği kurallarda yaşaması gerekmektedir. Manevi kirlilik insan yaşamını olumsuz etkileyen aynı zamanda düşüncelerinde olumsuz yansımasına neden olan kirliliktir. Nefsimize hakim olarak bütün kötülüklerden kendimizi korumamız manevi temizliğe ulaşmamızdır. Düşünce, hal ve hareket, hayalleri terbiye ederek mantıken temizliğe ulaşmak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu