Okul

Ayağını Sıcak Tut Başını Serin Gönlünü Ferah Tut Düşünme Derin Anlamı

Sağlık her şeyin başında gelmektedir. Ayağı sıcak, başı serin tutmak hastalıkları önledikleri gibi iyileşme de önemlidir. Beden ve ruh sağlığımız her şeyden önemlidir. Atalarımız Ayağını sıcak tut başını serin, gönlünü ferah tut düşünme derin diyerek nasihat vermişlerdir.

Lokman Hekim’e ait olan söz sağlıklı yaşamın ve huzurun anlatımıdır. Hastalıklardan korunarak uzun ömürlü yaşamak isteyen kişinin kendisine dikkat etmesi gerektiğini anlatır. Beden sağlığı kadar ruh sağlığının da önemli olduğunu anlatır. Dert insanın içinde bir hastalıktır ancak refah tutulduğu zaman ondan korunabiliriz. Sıkıntılı kederli durumlardan uzak kalmak sağlığı korumaktır. Sürekli içine atan düşünen insan zamanla kendisini zorda sıkıntı da hisseder. Hastalıklar gün yüzüne çıkar dermanı olmayan dertlere sebep olur.

Ayağımızı sıcak kafamızı serin tutarak bir çok bedensel hastalıktan korunuruz. Gönlümüzü refah tutarak ruhsal olarak çöküntüye girmeyerek ruh sağlığımızı koruruz. Küçük dertlerle gönlümüzü meşgul etmemeliyiz hayata olumlu bakarak bir çok sorunun da üstesinden kolaylıkla gelmemiz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu