Okul

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

E vitamini cildimizi ve saçlarımızı canlandıran besleyen vitaminlerden biridir. Cilt sağlığı için E vitamini besinlerle bolca alınmalıdır. Bebeklerde günlük 4-5 mg’dan başlayarak artmaktadır. Ergenlik çağındaki insan günlük 15 mg E vitamini almalıdır. Emziren anneler ise günlük 19 mg E vitamini almalıdır. Sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için E vitamini tüketimi önemlidir.

E vitamini bulunan yiyeceklerin başında ıspanak, kabak, lahana, marul gibi yeşil sebzelerde gelmekte, zeytinyağı, balık yağı, fındık, ceviz, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı, domates ve patates gelmektedir.

Uzmanlar günde bir avuç fındık tüketiminin E vitamini ihtiyacını karşılayarak sağlıklı cilde ulaşabileceğimizi önermektedir.

Ayçekirdeği: 100 gr 35 mg E vitamini bulunur. Aşırı tüketimi sivilce yaptığı söylense dahi cildimiz için oldukça faydalıdır. Bir miktar tüketmek oldukça faydalı olacaktır.

Zeytin: 100 gr 1-5 ila 3 mg E vitamini bulunur. Kahvaltılık olarak biraz tükettiğimiz takdirde ihtiyacımızı karşılayabilir. Ek olarak zeytin yememize gerek olmamakta.

Ispanak ve Pazı: 100 gr 9 mg E vitamini bulunur. Akşam yemeğinde tüketmemiz günlük ihtiyacımızı karşılayacaktır.

Zeytinyağı: 100 gr 14 mg E vitamini bulunur. Akşam yemeğinde salatalarla karıştırılarak tüketlebilir. Kahvaltı da peynire dahil edilebilir.

Kan değerlerini ölçtürerek vücudumuzda eksik olan vitaminler karşılanması gerekir. E vitamini önemli olduğundan dolayı eksikliği giderilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu