Okul

Ayağını Yorganına Göre Uzat Anlamı Örnekler

Atalarımızdan günümüze kadar birçok anlamlı atasözü kalmıştır. Bunların günümüze kadar gelme sebepleri hem doğru olmaları hem de herkes tarafından sıklıkla kullanılmalarıdır. ‘Ayağına yorganına göre uzat’ atasözü eldeki imkânlara göre harcama yapmak demektir.

Eldeki imkânlarını bilip olan göre yaşayan kişilerin mutlu olacaklarının altını çizerler. İmkânlarından fazla harcama yapan bireyler sonunda zarara uğrayacaktır. Bu atasözünün birçok canlı örneği vardır. Örneğin; 1000 lira ile geçinmesi gereken bir birey yapacağı harcamamaları tek tek hesaplamalıdır. Bu kişi yapacağı her harcamada geriye ne kadar parası kalacağını düşünmelidir. Kalan parasını nasıl değerlendireceğini bilip iyi bir plan yapmalıdır. Geliri 1000 lira olduğu için gideri de en fazla 1000 lira olmalıdır. Aksi halde zararda olacaktır. Bu zararı karşılamak için bazı borç alma girişimlerde bulunabilir. Ancak borcu da ödeyebileceği kadar almalıdır. Borç alırken de dikkatli olunmazsa zarar daha da büyük olacaktır. Eldeki imkânlara göre harcama yapıldığında kişi zarara uğramaz ve maddi açıdan bir sıkıntı yaşamaz.

Ayağını Yorganına Göre Uzat Atasözünün Önemi
Bu atasözünün hayata uygulanması, kişilerin zor durumda kalmalarının önüne geçer. Her zaman için gelirlerinizi bilir ve hesabınızı yaparak, geliriniz doğrultusunda harcamalar yaparsanız ilerleyen dönemlerde borç içerisinde kalıp, zor zamanlar geçirmemiş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu