Okul

Aydınlatma Araçları Nelerdir

İlk insanlar güneş ve ay ışığından yararlanarak aydınlanma ihtiyaçlarını karşılamışlardır. Karanlığa gözleri alışarak çevrelerini anlayabilmelerini sağlamışlardır. Geçmişten günümüze keşifleri ile beraber aydınlatma araçları şunlar:

Ateş: Ateş bulunması ile insanlar karanlıkta kalmamışlardır. Vahşi hayvanlardan korunmak için ateş yakarak yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Ateşle beraber etleri pişirmeyi öğrenerek gelişme göstermişlerdir. Çağın ilk aydınlatma aleti ateş olmuştur.

Meşale: Ateş belirli yeri ısıtıp aydınlattığından taşınması gerektiğini düşündüler. Yapı bakımından ateşin çeşitli şekillerde taşınmasına imkan tanımıştır. Ateşten daha uzun süre yandığından kullanışlı alettir.

Kandil: Hayvansal ve bitkisel yağların kaplara koyularak ateşle yakıldıktan sonra kullanımıdır. Meşale benzeri ama daha uzun süre yanan ve gelişmişidir.

Mum: Yağlardan yapılan mum bir ipin ucunun yakılmasıyla uzun bir süre aydınlık yaratmaktadır.

Gaz lambası: Petrol keşfedilmesiyle damıtılması sonucunda üretilmiştir. Gazyağı petrolün işlenmesi sonucunda ortaya çıkan maddedir. Seramik kaba konularak fitille yakılması sonucunda ortaya çıktı.

Ampul: Thomas Edison tarafından icat edilmiştir. Elektrik akımının ampulün içinde buluşarak aydınlatma yaratmasından faydalanıldı. Elektrik bağlantısı olan kişiler ampul ile daha güvenli ve uzun süreli aydınlığa kavuşmuştur. Zamanla her evde elektrik bağlantısı olmasıyla ampullerin kullanımı sağlanmıştır.

Florasan lamba: Uzun tüplerin içine fosforun sıkıştırılması sonucunda elde edilmiştir. Elektrik verilmesiyle gazlar birbirlerine sürtünerek beyaz ışığın ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Florasan lambalar daha tasarruflu olduğu gibi uzun süre faydalanılmaktadır.

Led lamba: Teknoloji ile lambaların farklı renklere sahip şekilde kullanılmasıdır. Mağaza ve çeşitli ortamlarda farklı renklerde ışığın elde edilmek için kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu