Okul

Toprağın İnsan Yaşamındaki Yeri ve Önemi

Toprak yaşamımızın olmazsa olmazı durumdadır. Ülkemizde üretimin yapılarak bitkilerin yetiştirilmesi için gereklidir. Toplumlar besin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için toprağa tohum ekerler biçerler kendilerine aş ederler. Kurtuluş savaşında toprağımızın değerlendirilmesinin önemini bir kez daha anladık. Yeteri kadar ekilmeyen topraktan dolayı askerlerimiz aç karnına savaşmışlardır.

İnsan hayatının devamlılığı için gereklidir. İnsanın beslenmesi, nefes alması, yaşaması için gereklidir. Temiz bir dünyanın olması içinde toprağımız ayrıştırıcı görevi görerek kirlilikleri zaman içinde yok etmektedir. Topraklar ekilerek yetiştirilen ürünler satılarak ekonomik olarak kaynak sağlanmaktadır. İnsanlar en önemli barınma ihtiyaçlarını topraktan yararlanarak yaptıkları yapılarla karşılamaktadır.

İnsanlar gibi hayvanlarında yaşamının devamlılığını oluşturan topraktır. Doğadaki canlılar toprak altında ev yaparak yaşamlarını sürdürmektedir. Yetişen ot ve bitkilerle beslenerek yaşamını sürdürür. Beslenen hayvanların bir kısmını da insanlar beslenmek için kullanmaktadır. Canlı yaşamının sürekliliğinin sağlanması için topraktan faydalanılmaktadır. Tarih boyunca verimli topraklarda yaşayan medeniyetlerin yaşamları refah ve bolluk içinde olmuştur. Sahip oldukları toprakları doğru şekilde değerlendiren toplumlar tarihte önemli izler bırakmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu