Okul

Aynı Tür Canlıların Biyolojik Olarak Farklı Özellikte Olmalarının Nedeni Nedir

Aynı tür canlılar biyolojik olarak birbirlerinden farklı özellikleri taşıdığı görülmektedir. Tür olarak aynı olan canlılar biyolojik olarak farklılık göstermektedir. Ortak nesilden gelen canlıların nesilden nesle soyunu devam ettirebilmek için genlerini aktarmaktadır. Aktarılan genlerdeki değişimler canlılarda çeşitlilik faktörlerini ortaya çıkarmaktadır. Canlı türlerinde değişen özellikler biyolojik olarak etkilemektedir.

Kalıtsa olarak genetik faktörler canlılarda adaptasyon ve mutasyona yol açar.

Adaptasyon, canlının çevresine uyum göstermek için gösterdiği değişimlerdir. Birinci derecede çevrenin etkilerini karşı genlerin gösterdiği değişimdir. Çöl ve kutup bölgelerinde yaşayan tilkilerin vücut yapıları farklıdır, ikisi de bulunduğu bölgenin şartlarına göre genleri değişkenlik gösteriyor.

Mutasyon, canlıların DNA’sında meydana gelen değişiklik olmaktadır. Yalnız eşey hücrelerinde kalıcı ve nesilden nesle aktarılmasında etkilidir. Biyolojik farklılıkların oluşmasındaki en büyük neden olarak karşımıza çıkar.

Yükseltinin az olduğu noktalarda bitki örtüsü kısa boyludur. Yükseltinin fazla olduğu yerlerde ise bitki örtüsü daha uzun ve derli halde görülür. Canlı türlerindeki değişimlerin ortaya çıkması DNA’da meydana gelen değişiklikler olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu