Okul

İngilizlerin Ermenileri Desteklemelerinin Nedenleri Neler Olabilir

İngilizler tarih boyunca güçlü bir devlet konumunda bulunmuş, siyasi hareket ederek bir çok millet üzerinde etki kurma çabasında olmuştur. Başka milletlere kendi siyasi emellerini gerçekleştirmek üzere destek vermiş, yön göstermiş daha doğrusu kullanmıştır. Bu milletlerden biri Ermeniler olmuştur, alenen yapamadıklarını başka milletler üzerinden kontrol ederek yapma imkanı elde etmiştir.

İngilizler tarih boyunca kendi menfaatleri doğrultusunda hareket etmiş, menfaatleri ile örtüşen politikalar izleyerek hareket etmiştir. Ermeni milleti siyasi emelleriyle örtüşen politika izlemesi, İngilizler tarafından gerekli desteği görerek tarih sahnesinde yer edinmiştir.

Ermeniler, merkezi Anadolu’da büyük Ermenistan Devletini kurmak için Osmanlı’nın altı vilayetinde ayaklanma başlatma planları yürütmüştür. Bu vilayetler Erzurum, Elazığ, Van, Diyarbakır, Sivas ve Bitlis’tir.

İşgal edilecek yerlerde böl, parçala ve yönet siyasetiyle hareket edilmesi planlanıyor. Buralardaki hareketlenmeleri İngiltere desteklemiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün eserlerinden olan Nutuk adlı kitabında Sevr Sulh Projesi çalışmalarında anlatmıştır. İngilizlerin yeni yollar arayışı içine girmesi, Mütarekesi gereği İngilizler, Ermenilerin Anadolu’yu işgal etmek için kullandıklarıdır.

Ermenilerin siyasi politikalarında izlenen yolun başında Büyük Ermenistan kurma hayali varken, İngilizlerin Anadolu topraklarında hakimiyet kurma çabası olmuştur. İngilizlerin sömürü politikası vatan toprakları üzerinden olmuştur.

O yıllarda Ermenistan Devleti’nin kurulmasını bekleyen İngilizler tarafından sömürge haline getirilmiş bir devlet olacaktı. Coğrafya üzerinde güce sahip olman İngiltere kendi emelleri için Ermenileri kullanmıştır. Sömürge devleti nezdinde görülen Ermenistan üzerinden siyaset yürütülme çabasında olunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu