Okul

Ayvayı Yemek Deyiminin Hikayesi

Ayvayı yemek deyimi, insanların büyük bir hata yaptığı zaman kullanılan sözdür. Yaptıkları hatalar büyük olup kişinin başını ağrıtacak derecede olduğu zaman dile getirilmektedir.

Ayvayı Yemek deyiminin hikayesi
Mehmet okulun son dönemlerinde son yazılısını olacaktır. Dersinden geçeceğine inanarak çalışmayı kenara bırakarak devamlı arkadaşları ile gezmiştir. Gün gelir dolaşır arkadaşları ders çalışırken o kendisine güvendiğinden umursamamıştır. Dersi onun için dönüm noktası olacağından ve kolay olduğunu düşünerek ağırlıkta vermemiştir. Gün gelmiştir sınav gününe. Mehmet o vakit okulun bahçesindeki ağaçtan ayvayı koparmıştır sınava girmiştir. O vakit sınava girer ve sınav sorularını görünce çok şaşırır. Adeta dona kalmıştır ve arkadaşları ona “ayvayı yedin şimdi Mehmet” demiştir. Gün içinde boş boş gezeceğini derslerine çalışarak hata yapmaması gerektiğini anlamıştır. Karşısına çıkacak olanları küçük görmemesi gerektiğini anlayarak kendisine hakim olmayı öğrenmiştir. Başına gelebileceklere karşı artık çalışmalı ve başarılı şekilde atlatması gerektiğini anlar.

Ayvayı yemek deyimi ayvayı yiyen birisinin başına gelen olaydan ibarettir. İzinsiz olarak bir bahçeye girildiği zaman köpek kovalaması ile yakın bir ağaça çıkar. Ağaçta ayva ağacıdır artık oradan inemez ve başını kurtaramadığından ayvayı yer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu