Okul

Dürüstlük ile ilgili Kompozisyon

Dürüstlük insanların özü ve sözü bir olarak başkalarına örnek olup adil davranıştır. Erdemli duruşlardan biri olup verilen sözü yerine getirir, aldığı işi zamanında yapar ve sözünün dışına çıkmaz. Dürüst insanlar yalan söylemeyen topluma örnek olan bireylerin alabileceği önemi sıfatlardandır.

Günümüzde dürüstlük sıfatına sahip olmak çok zordur. İnsanların hırsları ve istekleri doğrultusunda çizgilerinden şaştıklarını görürüz. Dünya malında gözü olmayanlar dürüstlüklerini en güzel şekilde dışa yansıtanlardır. Toplumuz dürüst insanlara daima ihtiyaç duymuştur. Hal ve hareketlere sınırladığımız sürece dürüst insan olma yolunda ilerleyebiliriz. Sözlerimize sadık olmalı insanların güvenlerini zedeleyecek davranışlardan sakınmalıyız. Verilen sözler yerine getirilmeli, adil ve açık sözlü şekilde insanları kandırmadan söylemeliyiz. Dürüstlüğümüz işlerimizin açılmasını, iş yapmamızı ve insanların bize karşı güler yüzlü olmalarını da sağlar.

Dürüst davranışlar toplumun gelişmesini sağlar. İnsanlar tarafından sevilen ve sayılan bireylerin ortaya çıkmasında etkilidir. Dürüst olmayan kişiler ise sevilmez, güvenilmez ve saygı duyulmaz kişiler olurlar. Dürüst olmak insanlar için erdemlik en güzel davranışlardandır. Her insanın kendisini sınırlayarak verdiği sözde durması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu