Okul

Az Veren Candan Çok Veren Maldan Atasözünün Anlamı

Atalarımızın engin tecrübe ve deneyimleri ile ortaya çıkan nasihat derecesindeki olayları sözlerle yorumlamalarıdır. Bizlere bıraktıkları miraslar nasihat derecesindeki sözler olmuştur. Başlarından geçen olayları yorumlayarak açıklamışlardır. Az veren candan çok veren maldan, atasözü zenginliğin ve fakirliğin arasındaki ayrımı bizlere gösteriyor.

Az veren candan kısmında bize anlatılmak istenilen fakir birinin ihtiyacı olan paradan az miktarda olsa vermesi kendisinden fedakarlık yapmasıdır. Çok veren maldan kısmında anlatılmak istenilen malı mülkü olan birinin yapacağı yardımdan dolayı bir şey kaybetmeyeceğidir. Yardımsever toplum olarak zengini fakiri herkes düşene yardım elini uzatır. Fakir kendi yiyeceğinden giyeceğinden kısarak yardım ederken zenginde malından mülkünden yardım eder. Yardım etmenin azı çoğu olmaz herkes durumuna göre karşısındakine yardım eder. Yardım zarfına 5 lira koyanında 100 lira koyanında bir farkı olmadığını gösterir. Herkes gücü yettiği kadar fedakarlık yaparak yardımda bulunur.

Örneğin cami için yardım toplanırken 5 lira veren birine neden az verdin diye sorulmaz. Zengin birinin 100 lira yardım etmesinin de farkı olmaz. Herkes kendinden fedakarlık yaparak yardımlarda bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu