Okul

Azot Döngüsü Nasıl Gerçekleşir Kısaca

Azot Döngüsünün Oluşumu

Atmosferde bulunan azot gazının yeryüzüne inerek tekrar atmosfere geçiş yapmasına azot döngüsü denir. Döngü başladığı noktaya geri dönerse oluşur. Azot canlıların yaşamı için gerekli olup içinde buluna maddeler amino asit, amonyak, nitrik asit gibi kimyasalları barındırır. Azot kokusuz ve renksiz olduğundan dolayı gaz olup soluduğumuz nefesin içersinde dahi vardır. Periyodik tablo üzerinde N sembolü azotu gösterir.

Azot döngüsünün oluşumu yağmur, kar, nem, çiğ gibi durumlarda yere inerek toprağa karışır. Havaların ısınması sonucunda buharlaşma meydana gelmesiyle toprak üzerinde bulunan azotun gökyüzünde doğru yükselmesi olur. Döngü devamlı şekilde devam ettiğinden dolayı azot döngüsü denir.

Hava > (yağmur, çiy, kar, nem) Toprak > (buharlaşma) Hava

Canlılar için azot önemli olduğundan dolayı büyüyüp gelişebilmeleri için oksijen, karbondioksit gibi azot (N2) ihtiyaç duymaktadır. Azot vücudumuz için proteinlerin ve DNA için bir bileşen konumunda bulunur. Atmosferimizi oluşturduğu için havadan nefes aldığımız sürece azot almaktayız. Azot döngüsünün gerçekleşmesi doğada yaşayan bütün canlıları yakından ilgilendirir. Gelişmemiz için gerekli olduğundan dolayı döngü sayesinde tekrarlanabilir durum oluyor.

azot döngüsü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu