Okul

Bacası Tütmeyen Sanayi Ne Demek

Birçok kişinin de bildiği üzere bu terim genelde turizm sektörü için kullanılır. Bu terimi söylemelerinin sebebi ise üretim denince akla sanayi gelir. Sanayi ise ülke ekonomisinin çoğunu oluşturur. Öyle ki ülkeler arası gelişmişlik düzeyine bile bakarken sanayinin ne kadar gelişmişliğine bakılır. İşte tam burada ekonominin diğer göz bebeği ise turizm gelir. Turizm bir ülkenin ekonomisine büyük katkı sağlar. Bu özelliği nedenle bacası tütmeyen sanayi deniliyor.

Türkiye’de Turizm Sektörünün Geliştiği Yerler Nerelerdir?

Türkiye bulunduğu konum bakımından oldukça iyi bir bölge de bulunduğundan dolayı birçok turistlik yer vardır. Bunların başlıcası; İstanbul, Antalya, Muğla, Konya, Karabük, Edirne, Mersin’dir. Türkiye’de tarihi yerlerinde oldukça yaygın olduğu bölgeler İç Anadolu, Ege, Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Marmara’dır. Özellikle tarihi yerleri ziyaret eden ziyaretçi sayısı neredeyse yaz mevsimi tatile gelen turist sayısıyla kıyaslanabilecek kadar fazladır. Birçok doğa harikası barındıran ülkemiz bu yönüyle de birçok insanı cezbediyor.

Tarihi Turistlik Yerler Nerelerdir?

Ülkemizin birçok yerinde eser bulunmaktadır. Fakat bazılarının ünü sınırları aşıp geçmektedir. Onlardan bazıları şöyledir:

– İstanbul, başlı başına tarih kokan bir şehir özelliği taşımaktadır. Fatih ilçesi her bir sokağı ayrı bir tarihe açılan bir pencere gibi bizi geçmişe o ihtişamlı Osmanlı Devleti zamanına götürmektedir.

– Gaziantep, tarih kokan bir başka şehirdir. Bir şehir düşünün ki binlerce yıl insanlığın yerleşim yeri olarak kullanılan bir konumda (Mezopotamya) bulunacak ve tarihi bir yeri olmayacak tabi ki mümkün değil.

– Muğla, Ege’nin incisi ve tarihi mekanlarıyla da ülkemizin vazgeçilmez turistlik yeridir. Muğla kendine haz tarihiyle ve deniziyle kendisine gelen herkese kapılarını ardına kadar açan bir şehirdir. Buraya gelen bir daha gitmek istemez neden mi? Çünkü burada aradığınızı bulacaksınız. Güneş, deniz, kum ve tarih daha ne olsun. Ege’ye yolunuz düşerse mutlaka uğramayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu