Okul

Büyüklerimizin Dedikleri Neden Doğru Çıkar

Büyüklerimizin daima tavsiyelerini dinleriz ancak ileri de başımıza bir şey geldiğinde tavsiyelerinin ne kadarda yerinde olduğunu anlarız. İlk başta saçma gelebilir bazen dinlemek istemeyiz canımız sıkılır ancak bir gün haklı olduklarını söyleriz. Büyüklerimizin ne kadar az şey bildiğini söylediklerinin yanlış olduğunu düşünmek aslında büyük hatadır.

Büyüklerimizin sözünden çıkılmamalıdır. Yaşamları boyunca edindikleri tecrübeler doğrultusunda bize nasihat vererek aynı hatalara düşmemizi istemezler. Kişinin yaşı ilerledikçe tecrübeleri de gelişir. Yaşımız genç olmasından dolayı büyüklerimizin sahip olduğu tecrübeye sahip olamayız. Zamanla gelişen deneyimlerimiz büyüklerimizin ne kadar haklı olduğunu öğretir.

Büyüğümüz nasihat veriyorsa eğer dinlemeli ve sözünden çıkmamalıyız. O an yapmasak dahi kulağımıza küpe olmalıdır. İleri de başımıza gelecek olaylara karşı nasihat olurdu. Olası sıkıntılara karşı yaşanacak sorunların önüne geçebiliriz. Olacakları çok önceden gören büyüklerimizi dinlemek başarıya ulaştırır. Sıkıntıları ve sorunların önüne geçilir. Büyüklerimizin bildiklerini bilemeyiz ancak yaşayarak öğreniriz. Tecrübeleri zamanla ortaya çıkacağından keşke dinleseydim deriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu