Okul

Bacasız Sanayi Nedir

Bacasız sanayi denildiğinde turizm denilmek istenmektedir. Sebebi ise turizmde üretim yapılmamaktadır. Bacasız sanayi ne anlama geliyor? Denildiğinde Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal aklımıza geliyor. 1980 sonunda Türkiye de turizm bu kadar yoğun değildi.

Bacalı sanayi dendiğinde üretim yapılan sanayi kurumları kastedilmektedir. Dünya Turizm sıralamasında 2012 yılında Türkiye 6. sırada bulunmaktadır. Turistler bir ülkeyi ziyaret etmeden evvel tarihini, coğrafik yapısını, fiyatlarını, politik durumunu bakarlar. Türkiye’de birçok yerde yerli ve yabancı turiste rastlanılmaktadır. Karadeniz de yeşille mavinin buluştuğu bol oksijenli seyahatlerde birçok turistin hayranlıkla ayrıldıkları bölgemizden birisidir.

Karadeniz Bölgesine gelen turist sayısında son yıllarda artış görülmektedir. Bu artışın kaynağı ise ülkemize ilgisi gün geçtikçe artan Arap’lardır. Karadeniz bölgesinde, Sümela Manastırı, Abant Gölü, Trabzon Atatürk Köşkü, Ayder Yaylası, Amasra Kalesi, Yedigöller Milli Parkı, Fırtına Deresi turistlerin sıklıkla ziyaret ettikleri yerlerdir. Ege bölgesinde birçok tarihi yerlerimizin olması turistlerin uğrak yeri haline getiriyor. Meryem Ana Evi, Efes Antik Kenti, Anzak Koyu, Truva Antik Kenti, Behram Kale, Aynalı Çarşı, Birgi Çakırağa Konağı ziyaret yerlerindedir.

Akdeniz bölgesinde Kaleiçi, Apolla Tapınağı, Side Anfi Tiyatrosu, Kızıl Kule, Aspendos Antik Kenti Tiyatrosu, Dimçay, Patara Plajı ziyaret yerlerindendir. Yerli ve yabancı turistler gittikleri yerlerde otellerin haricinde birçok yerde yaptıkları alışverişler de birçok sektörde hareketlilik getirmektedir. Müzelerde, el işleri yapan bayanların sattıkları ürünlerde, cam işçiliği ile yapılan süslemelerde, halı alımlarında, oltu taşı süslemelerinde Türkiye’nin her köşesinde perakende olarak da olsa canlılık getirmektedir.

Türkiye’de yerli yabancı turistler hangi ilimize giderse gitsin bir sonraki yıl etrafındakilere yaşadıklarını anlattıklarında daha fazla kişi ilgi duyup geleceklerdir. Her gelen turist ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayacaktır. Tarihi mirasa sahip olan ülkemizde turizm, bacasız sanayi olarak adlandırılsa da aslında birçok alana can suyu verdikleri açıkça gözükmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu