Okul

Bağımlılık İle İlgili Atasözleri ve Anlamı

Atalarımız geçmişte başlarından geçen olayları karşı nasihat verecek değerde sözler kullanarak anlatmıştır. Kulağımıza küpe olacak bu yazı türleri insanlara ders verici türdendir. Günümüze ulaşan değerli sözler atasözü olarak kabul edilmiştir. Engin tecrübeleri başkalarının da bunları okudukları zaman kabul edecekleri türden nasihatlerdir. Atasözleri yazıya aktarılarak mecaz anlam taşıyan özlü sözlerdir.

Yöresel olarak deyişleri farklılık gösterir. birlik ve bütünlük gösteren anlamlara sahiptir. Ülkenin kültürü ve yaşanmışlıklarını yansıyan sözlerdir.

Tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkanıdır: İnsanlar kolaylıkla alışkanlıklarından vazgeçemez, ait oldukları bir yer vardır. Her ne kadar zaman geçse dahi nereye giderlerse gitsinler ait oldukları yere geri döneceklerdir.

Can çıkar huy çıkmaz: İnsan doğuştan itibaren sahip olduğu huyları korur devam ettirir, bağımlılık derecesine bunlara esir düşen insan için huyların asla yitirmeyeceklerdir.

Savaş fırtınadır, gelir geçer; içki ise aman ve aralık vermez: Savaşın tahribatından daha büyük tahribat varsa eğer bu içkidir. Bağımlılık derecesine ulaşan insanlar çok daha zarar görür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu