Okul

İbadet Deyince Ne Anlıyorsunuz

İbadet denilince ilk akla gelen yaratıcımız olan Allah’a şükretmek gelir. Bize verdikleri nimetler, yaşam, aile, yuvamız için teşekkür ederiz. Allah’ın bize verdiği cana karşı ona ibadet ederek şükrederiz. Onun bize verdiği emirleri yerine getirerek razı olmasını bekler, yasaklarına uyar ve yapmayız.

İbadet etmek kulluk vazifesini yerine getirmektir. Karşılığında cennet müjdelenerek bize yol gösterilir. Allah rızası için yapılan her iyi, güzel ve doğu şeyler ibadet sayılır. Allah’ın bizden istediklerini harfi harfiyen yerine getirmeliyiz. Dinen bunların yapılması halis kullar arasında sayılmamızı sağlar. İbadet eden hayırlı kullardan görülürüz. Davranışlarımızla bunları gösterebilir, kararlarımıza ibadetimizi de yapabiliriz.

İslam dininde ibadet namaz kılmak, can, mal ve servetin Allah yolunda harcanmasından geçer. İyi ameller defterimize yazılarak nasıl kul olduğumuzu görürüz. Farz sayılan davranışları bilerek ibadetleri yapmamız gerekir. Ruhen ve bedenle yapılan ibadetler sevap kazandırır. İbadet Allah tarafından bizden istenilenleri doğru şekilde yerine getirmektir. Biz yaparsak eğer hayırlı sayılır sevap işleriz ve ahiret zamanında cennetin kapıları bize açılır. Aklımıza camiler gelecektir insanlar ibadet etmek için topluca namaz kılarlar, oruç tutmaları, kurban kesmeleri, hayır yapmaları hepsi birer ibadettir aslında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu