Okul

Bakarsan Bağ Olur Bakmazsan Dağ Olur Atasözünün Anlamı

Hayatımız boyunca yaptıklarımızın ne olursa onun karşılığını alırız. Nasıl atalarımız ne ekersen onu biçersin sözünde de bize anlatmaya çalıştıkları gibidir. Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur sözünü ilginizi göstermektedir. Bir bağa ne kadar bakarsanız ilgi gösterirseniz o kadar verimli olur, bıraktığınız zaman ise zamanla otlar büyür ve dağdan farksız olacaktır.

Sahip olduklarımızın değerini bilmeli onlarla ilgilenmeliyiz. İlgilenilmedikten sonra onlar değersizleşir ve değerlerini kaybederler. Sahip olduklarımız onlara değer katar. Terk ediyorsanız orası anlamsız bir çöplükten farksız olacaktır. Elimizdekileri her zaman bilelim ve gerekli ilgileri göstermekten kaçınmamalıyız. Gerektiği kadar ilgilenilmesi zarar verilmesinin önüne geçer.

İnsanlar hayatta elde ettiklerini kolay şekle kaybetmemeli. Emek vermeliyiz, değerlenmesini sağlamamız durumunda onlar bize verim sağlayacaktır. Elde edeceklerimiz bize değer kadar kıymetlenmesini sağlar. Hiçbir zaman emek vermediğimiz zaman bir şeyler elde etmemiz mümkün değildir. Nasıl bir felsefi düşünce olan “evrene ne verirsen onu alırsın” cümlesinde olduğu gibi bize anlatımlarda bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu