Okul

Evrenin Sınırları Var mıdır?

Evren tarih boyunca insanlığın hep merak ettiği ve araştırdığı yerdir. Evren hakkında yeteri kadar bilgi toplayamadılar. Bildikleri inanılmaz derecede büyüklükte olduğudur. Bilim insanları evrenin her geçen an kendisini genişlettiğini öne sürmektedir. Fizikçiler ve pozitif bilimcilerin tanımlamalarına göre evren gök cisimleri ve uzaydaki her şeyin toplam boşluğuna eşit olduğudur. Büyüklüğü inanılmaz derecede çok gezegen ve yıldızların olmasına bağlıdır.

Evren araştırılması yeterli olmamıştır. Uzaya gönderilen aletler istenilen bilgilere ulaşılmasını sağlamadı. Evrenin sırları günümüzün teknolojisi ile halen bilinmemektedir. Evrenin doğuşu hakkında bilim insanları çeşitli teoriler ortaya atmıştır. Hiç biri tam anlamıyla yasa haline gelmemiştir. Her insan çeşitli teoriler sunabilir ama gerçekçiliği ifade etmez.

Bing Bang: Günümüze en yaygın olan ve kabul edilen teoridir. Milyarlarca yıl öncesinde devasal bir toz ve gaz bulutu patlama sonucunda evren oluşmuştur.

Yaratılış: Tanrının “ol” emri ile evrenin oluşması.

Meraverse: Milyonlarca evrenin olup bunların sadece birisinde yaşıyor olmamız.

Evrense tasarım: Evrenin oluşması varlıklar tarafından sadece bir simülasyondan ibaret olması.

Evrenle ilgili tam bilgiye ulaşılmaması ortaya çeşitli teorilerin atılmasına sebep olundu. Yüzyıllar boyunca evrenin oluşumu ile ilgili bilgiler arandı. Tam anlamıyla bilgilerin sağlanması için araştırmalar sürdürülmektedir. Dinde evrenle ilgili çeşitli ayetler bulunmaktadır. Evrenin ve her şeyin yaratıcısı olan Allah’tır.

Evrenin sadece %6’lık kısmı keşfedildiği düşünülmektedir. Devasal gözlemevleri ile ışık yılı uzaklıktaki gezegenlerin varlığı tespit edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu