Bakterilerin Neden Olduğu Hastalıklar

Bakterilerin Sebep Olduğu Hastalıklar, Bakterileri Hastalıkları Nelerdir

Tek hücreli mikroorganizmalar olmaktadır. İnsan sağlığı için zararlı olmaktadır bazı bakteriler ise yararlı sınıfına girmektedir. Sağlığımızı nasıl tehdit ediyor hangi hastalıklara sebep olmaktadır.

Menenjit: hastalığına sebep olmaktadır Hib bakterisinin yayılması sonucunda görülmektedir. Aşı ile kontrol altına alınmıştır günümüzde neredeyse hiç görülmemektedir

Zatürree: iltihaplanma sonucu ortaya çıkan akciğer hastalıklarından birisidir. Mikroorganizmalar ve bakterilerin sebep olmaktadır. Sigara, alkol gibi maddeler kullananların bu hastalığa daha çok yakalandığı görülmektedir.

Soğuk Algınlığı: yıl boyunca insanlarda bir iki defa görülmektedir. Bakterilerin sebep olduğu hastalıklardan olup soğukta kalınması ile birlikte kendisini göstermektedir.

AİDS: bağışıklık sistemine zarar verip neredeyse tamamen yok eden hastalıklardan olmaktadır. Tedavi edilmese kısa sürede ölümle sonuçlanabilir.

Kuduz: hayvanlardan bulaşan hastalık olup ısırılma sonucunda bakterilerin vücuda bulaşarak ortaya çıkmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçalanbilir.

Suçiçeği: çocuklarda sıklıkla görülen ve varicella denen bakterinin insanlarda görülmektedir. Zoster adlı virüsün yayılarak meydana gelir bağışıklık sistemi zayıf olanlar daha çok yakalanmaktadır. DNA’da bulunan virüslerden olup 225-300mm boyutuna sahiptir.

Uçuk: yaygın bakteri hastalıklardan olup sinir hücrelerinde yer alıp ateşlenme vücut sıcaklığı arttığı durumda etkin duruma geçerek kabarıklık şeklinde oluşmaktadır.

bakteriler
bakterilerin neden olduğu hastalıklar kısaca

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here