Okul

Bakterilerin Neden Olduğu Hastalıklar

Tek hücreli mikroorganizmalar olmaktadır. İnsan sağlığı için zararlı olmaktadır bazı bakteriler ise yararlı sınıfına girmektedir. Sağlığımızı nasıl tehdit ediyor hangi hastalıklara sebep olmaktadır.

Menenjit: hastalığına sebep olmaktadır Hib bakterisinin yayılması sonucunda görülmektedir. Aşı ile kontrol altına alınmıştır günümüzde neredeyse hiç görülmemektedir

Zatürree: iltihaplanma sonucu ortaya çıkan akciğer hastalıklarından birisidir. Mikroorganizmalar ve bakterilerin sebep olmaktadır. Sigara, alkol gibi maddeler kullananların bu hastalığa daha çok yakalandığı görülmektedir.

Soğuk Algınlığı: yıl boyunca insanlarda bir iki defa görülmektedir. Bakterilerin sebep olduğu hastalıklardan olup soğukta kalınması ile birlikte kendisini göstermektedir.

AİDS: bağışıklık sistemine zarar verip neredeyse tamamen yok eden hastalıklardan olmaktadır. Tedavi edilmese kısa sürede ölümle sonuçlanabilir.

Kuduz: hayvanlardan bulaşan hastalık olup ısırılma sonucunda bakterilerin vücuda bulaşarak ortaya çıkmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçalanbilir.

Suçiçeği: çocuklarda sıklıkla görülen ve varicella denen bakterinin insanlarda görülmektedir. Zoster adlı virüsün yayılarak meydana gelir bağışıklık sistemi zayıf olanlar daha çok yakalanmaktadır. DNA’da bulunan virüslerden olup 225-300mm boyutuna sahiptir.

Uçuk: yaygın bakteri hastalıklardan olup sinir hücrelerinde yer alıp ateşlenme vücut sıcaklığı arttığı durumda etkin duruma geçerek kabarıklık şeklinde oluşmaktadır.

bakteriler
bakterilerin neden olduğu hastalıklar kısaca

5 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu