Okul

Başbakanın Görevleri

Ülke yönetim birimleri birbirlerinden ayrılarak meydana gelmektedir. Ülkemizin yönetiminde söz sahibi olan hükümetten sorumlu Başbakan’dır. Ülkenin gidişatı ve yönetimi konusunda yetkili kişi olmaktadır. Görev ve sorumlulukları önemli olarak günlük yoğun bir siyasi hayatları vardır.

Başbakanın görevleri

Bakanlar arasında iş birliğinin sağlanması, bakanlar kurulunu toplayarak durum değerlendirmesi ve yeni kararların alınmasını sağlamak. Bakanların icraatlarını kontrol ederek usulsüzlük var mı kontrol etmek.

Bakanlar kuruluna başkanlık etmek. Gerekli görüldüğü durumlarda Cumhurbaşkanı Bakanlar kuruluna başkanlık ederek yönetmektedir. Ancak Cumhurbaşkanı bakanlar kuruluna başkanlık ettiğinde oy kullanamaz.

Devletin, kamu kurum ve kuruluşlarından sorum olarak yönetmek. Resmi idari işlerin yönetilmesinden sorumludur.

Anayasa ve yasaların kendisine verdiği görev ve yetkileri kullanmak. Kendi yetkilerinin dışına çıkmayarak kararlar vermesi gerekmektedir.

Bakanlar kurulunda programın ve politikanın takip edilmesi Türkiye Büyük Millet Meclisi ve halka karşı sorumlulukları olmaktadır.

Ülkenin idaresini sağlamak, bakanların bağlı olduğu alanlardaki hizmetlerin denetlenmesi, eksikliklerin tamamlanarak halkın daha refah ortamında yaşamasını sağlamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu