Okul

Başkalarının Kusurlarını Araştırmanın Zararları Nelerdir

Hayatımız boyunca yeni insanlarla tanışır onlarla bağ kurarız. Her insanda olduğu gibi kusurları olacaktır. Kimse dört dörtlük olmadığı gibi başkasının açıklarını araştırmak güven kaybına neden olur. Karşı tarafın bu durumdan haberdar olması iki taraf içinde yıkıma neden olmaktadır. İnsanların şikayet etmelerinin yanı sıra güvenlerini kaybetmelerine neden olacaktır. Kişi kendi kusurlarını görmeyerek başkalarının kusurlarını aramasıyla sıkıntı yaşamalarına neden olur

Toplum içinde sağlıksız iletişim kurulur. İnsanlar güvenmediklerinden dolayı sıkıntı yaşamaları da kaçınılmaz olur. Dinimizde belirtildiği gibi insanların kusurlarını açığa çıkarmamalı onun yerine örtülmelidir. Birbirlerine destek oldukları zaman toplumsal barış sağlanarak birlik beraberlik içinde yaşama devam edilir. İnsanların mutlu olması için onların hatalarını araştırarak zayıf noktalarını ortaya sürmemeli. Önemli olan o hataları örtmek ve önüne geçmek olur. Hataların görmezlikten gelinmesi ve örtülmesi insanların huzur bularak mutlu yaşamalarına imkan tanır.

Başkalarının kusurları dönüp dolaşıp bizi bulabilir. Açık aramaktan vazgeçerek varsa da hataları onların üstü örtülmesi gerekir. Zayıf noktalarından vurmadan onların gösterdikleri yoldan gönül rahatlığı ile ilerlenmesi gerekebilir. İnsanlar açıklarını aradıklarımızı düşündüğü zaman bizi dostu olarak deği düşmanı olarak görebilirler. Hayatımızda yalnız kalacağımızı da düşünebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu