Okul

Kitle İletişim Araçlarını Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Kitle iletişim araçları ile dünya küçülmüştür. Milyonlarca insan kitle iletişim araçlarını kullanarak birbirlerinden haberdar olurlar. Basın sayesinde dünyada olan olayların takibi yapılarak son durumları öğrenilebilir. Dünya üzerinde olacak tek bir haber dahi insan yaşamını doğrudan değiştirebilir. Kitle iletişim araçlarının doğru şekilde kullanılması insan hayatını kolaylaştırmaktadır. Kaynakların doğru şekilde kullanılması yarar ve fayda getirir.

Kitle iletişim araçları her ne kadar faydalı olsa dahi zararları da bulunmaktadır. Bazı kişiler tarafından suiistimal edileceği zamanlar olacaktır. Kişileri ve belirli grupları kışkırtarak insanları suçlamaları olacaktır. Ülkeleri iç savaşa yönelterek sorun yaşanmasına neden olunur. Yöneticiler tarafından kitle iletişim araçları denetlenerek ulusal tehdide karşı önlem alınmalıdır. Belirli gruplar tarafından haberciliğin yanlış kullanımı zarar verebilmektedir.

İletişimde özel bilgilerimizin doğrudan paylaşılmaması gerekir. Başkalarının eline geçmesi durumunda ciddi sorunlar yaşayabilir. Daima güvenliğimizi kontrol altında tutarak haberleşmeliyiz. Dikkatli olunduğu sürece kitle iletişim araçlarının zararları en az seviyeye indirilebilir. Çocukların dahi kullandığı telefonlarda internet üzerinden bilgilerimiz başkalarına iletilmesi durumunda adli sorunlarla karşılaşabiliriz. Sıkıntıların önüne geçilmesi için uyarılmalı ve dikkat etmeleri için elimizden geleni yapmalıyız. Bugün kendi özel hayatımıza dair paylaşımlar başkaları tarafından görülüp takip edildiği de bilinmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu