Okul

Başkasının Eşyasını Özensiz Kullanırsanız Ne Gibi Sorunlar Çıkabilir

Geçici süreliğine emanet edilen eşyalara canımız gibi sahip çıkmalıyız. İhtiyacımız doğrultusunda başkasından bin bir türlü rica ile aldığımız eşya bizim malımızdan daha değerlidir. Emanete ihanet etmek en büyük suçlardan biridir. Bize güvenerek eşyasını teslim eden birisine ihanet etmek bizim güvenilirliğimizi sarsar. Ödünç aldığımız emanet eşyalara zarar gelmesi bizi mahcup eder. Kendimizi karşı tarafa anlatamadığımız gibi sinirlendirir. Verilen eşyanın yıpranmış olması eşya sahibi için pişmanlık haline gelir. Eşyaların zarar görmemesi, aldığımız gibi sağlam yeni olması gerekir. Özensiz eşyanın başına sorun geldiğinde zorda kalırız.

Bu tür sorunların yaşanmasını önlemek için emanet edilen eşyaları özenle kullanarak sahip çıkmalıyız. Aldığımız gibi geri vermememiz gerekir. Ödünç aldığımız eşyayı asla başkasına vermemeli ve kullandırmamalıyız. Eşyalarımız sorunları beraberinde getirebilir. Zor durumda kalmamak için ödünç eşyaları kimseye kullandırtmamalıyız.

Kendi eşyalarımızı bizim olduğundan dolayı özensiz kullanabiliriz. Anlık dalgınlıklar sonucunda ister istemez zarar veririz ama eşya yine bizimdir. Kimseye mahcup olmayız. Ancak başkasının eşyası olunca tüm dengeler değişiyor. Emanet eşyanın zarar görmesi boyun eğmemize neden olabilir. Sahip çıkamayacaksak emanet eşyayı almamalıyız. Olurda zarar görürse eşya maddiyatını karşılamalı ya da yenisini almalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu