Okul

Beleş Peynir Fare Kapanında Bulunur Atasözünün Anlamı

Herkes emek vermeden bir şeylere sahip olmak ister. Bilirler ki diğer türlü uzun emekler ve zahmetler sonucunda sahip olacaklardır. Zorlanmadan bir yerlere ulaşılması insanları rahatlatarak hedeflerini gerçekleştirmelerini sağlamaktadır. Beleş peynir fare kapanında bulunur, sözünden de anlaşılacağı gibi ücretsiz olan her şey güzeldir ama riskli olacağı bilinmelidir.

Zahmete girmeden emeksiz sahip olunmak isteniyorsa onların riskli olacağı da bilinmelidir. Riskli işler yapanların başına gelmeyeceği kalmaz. İstediklerimizi her zaman gerçekleştiremeyebiliriz, kolayını gördüğümüz zaman ona koşmamamız gerekir. Kolay olanların elbet vardır bir riski ve sıkıntısı da ondan bu kadar kolay gelmektedir. Beleş peynirin peşinden koşulmadığı gibi usulüne göre yapılması gerekli olmaktadır.

Ücretsiz ve beleş olan her şeyde bir risk tehlike olabileceğini düşünmeliyiz. Olmuyorsa eğer sahip olmaktan da geri durmamalıyız. Atalarımız uzun deneyim ve yaşanmışlıklarından edindikleri tecrübe ile insanlara nasihat vermektedir. Bazı durumlarda insanlar kolay olmasına rağmen onun peşinden giderek başlarına iş almamaları gerektiğini ifade etmişlerdir. İnsan kendisini bildikten sonra emek vererek hak edip alması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu