Okul

Can Çıkar Huy Çıkmaz Kompozisyon

İnsanın huyu bugün neyse yarında odur. Bugün yaptıklarından dolayı özür dilese dahi huyundan vazgeçmeyerek devam ettirecektir. İnsanlar kişilik ve düşünceleri doğrultusunda şekillenirler. Doğru huya sahip olanlar doğru yolu bularak ilerler. Örneğin yaşam tarzı, arkadaşları, konuşması, düşünceleri, hayata bakış açısı nasılsa öyle devam ederler.

Can çıkar huy çıkmaz, sözünde insanların alışkanlıkları nasılda vazgeçmeyeceğini gösterir. Hatası olup yaptığını düzeltmek için söz verse dahi huyundan vazgeçmeyecektir. Tekrar aynı hataların yaşanmaması için insanlara şans verildikten sonra takip edilmeli. Bu tür insanlar toplum içinde kendilerine doğru şekilde yer edinemezler. Sorun yaşadıkları kaçınılmaz olup yaşamlarını öyle sürdürürler. Bilgi sahibi olan kişileri kendi kararlarını vererek yol izleyebilirler. Bir insanın huyu neyse yarında o olacaktır. Yeniliklere açık olmayan, hayata at gözlükleri ile bakan insanların huyundan vazgeçmeleri beklenemez. Yeni bilgiler onları geliştiren, hevesli ve başkalarının fikirlerine önem veren insanlar fazladan bilgilere ulaşırlar.

Cahil kişiler için kullanılan sözlerdendir. İnsanlar yeni bir şeyler öğrenemediklerinden dolayı bildikleri ile yaşamlarına devam ederler. Cahillik varsa huylarında her zaman cahil kalıp yaşamlarına öyle devam ederler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu