Okul

Besin Piramidi Nedir

Besin piramidi günlük almamız gereken besin gruplarını ifade eden gruptur. Ülkelerin yaşam koşullarına göre besin piramitleri değişiklik gösterebilir. Her ülkenin kendine özgü beslenme modeline sahip olduğunu biliyoruz. Besin piramidinin değişikliği coğrafi etkilere dahi dayanmaktadır. Ülkelerin sahip olduğu ekosistem doğrultusunda beslenme alışkanlıkları değişir. En uygun şekilde kişilerin beslenmesi için uygulamalar da bulunulur. Ülkemizde uygulanan besin piramidinin adı yonca modelidir. Süt, et, sebze, meyve ve en önemlisi tahılları içersinde barındırır. Enerji ihtiyacımızı en doğru şekilde piramitler ile çıkartabiliriz.

Sebze Grubu
Günlük 3-4 porsiyon brokoli ve ıspanak ile ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. A, B2 ve C vitamini, folik asit, demir, magnezyum ve potasyum bakımından kullanılan sebzeler tüketilmelidir.

Tahıl Grubu
Gün içersinde tüketilecek olan gıdaların yarısı kepekli ekmek olmalıdır. Demir, niasin, çinko, folik asit bakımından zengin ürünler olmalıdır.

Süt Grubu
Süt, peynir, tereyağı, kefir, krema, ayran, lor peyniri ve dondurma gibi ürünlerden tüketilmesi gerekmektedir.

Yağ
Beslenmede dikkat edilerek tüketilmesi gereken gruplarda yer alır. Süt gibi besinlerden elde edilen yağlar tüketimi az miktarda olmalı.

Et – Bakliyet Grubu
Tavuk, balık, et gibi ürünlerde bol miktarda vardır. Ayda bir kez olsun tüketilmesi gerekmektedir. Tüketirken fırın, ızgara ve haşlama olarak tercih edilebilir. Protein kaynakları olarak kabul edilmiştir. Çok miktarda baklagiller içersinde barınmaktadır.

besin piramidi

besin piramidi

15 Yorumlar

  1. AYRICAAAAAAAA kesin bilgi veriyorlar tüm ziyaretcileri bekleriz ha ha ha :))))

  2. sevdim bu siteyi çok teşekkürler ( DENKBİLGİ) HAYRAN KALDIM BU SİTEYE GELİN BURDAN YAPIN ÖDEVLERİNİZİ…

  3. Merhaba bizim almanya ile ilgili ödevimiz var acaba sizde alman besin piramidi var mı ayrıca orda kullanılan my plate modeli ile ilgili bilgi var mi

  4. bayıldım ama biraz daha uzun olsaydı mükemmel olurdu bilginiz için çok teşekkur ederim ödevime cok fazla yardımcı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu