Okul

Besle Kargayı Oysun Gözünü Atasözünün Anlamı

Atalarımız tarafından sözler günümüze kadar taşınarak bize çeşitli anlamlar taşıyarak anlatımı yapılmıştır. Halk arasında söylenen binlerce atasözünden bir kaçı günümüze ulaşarak değer kazanmıştır. Besle kargayı oysun gözünü sözünden anlaşılacak çok şey vardır. Doğru okunduğu ve kullanım alanlara göre günümüzde yaşadığımız olayları birebir tarif etmektedir.

Atasözünde bizlere anlatılmak istenilen “kıymet bilmez kişilere yapacağınız iyilik ve yardıma, kötülük cevap verilmesi” olarak bize açıklamasını yapmışlardır. İyilik yaptığımız kişiler daha sonra bize kötülük yapmaları atasözümüzün yerli yerinde kullanılmasını sağlamaktadır. Yapılan yardımların karşılığını nasıl alacağımız önemlidir. Bir gün olupta çıkarları doğrultusunda bize kötülük yapacağını düşündüğümüz insanlara karşı çok daha dikkatli olunmalıdır. Bugün yardımcı olup onların yükselmesini sağlarsınız ama ayağa kalktıkları ilk an bizi yere düşürürler.

Maalesef insanlar nankör olduğundan dolayı yaptığınız iyilik karşısında iyilik beklemek yanlış olur. Kendi çıkarları doğrultusunda yaptığınız iyilikleri unutarak size kötülük yapmaktan çekinmezler. Düzenli bir hayatınız varsa daima destek olduğunuz ve yardımda bulunduğunuz kişiler size yanlış yaparak hayatınızı olumsuz etkilenmesine sebep olur. Hayal kırıklığına uğramamak için ilk önce insanları tanıyarak öyle yardım etmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu