Okul

Bal Dök Yala Deyiminin Anlamı

Dilimizde kullandığımız çeşitli deyimler, bizim ifade etmek istediklerimizi güzel şekilde anlatmamıza sağlamaktadır. Kullandığımız deyimler oldukça etkili olup durumun tarifinde gerekli görülüyor. Atalarımız tarafından “bal dök yala” deyimi söylenerek günümüze kadar taşınmıştır. Bal dök yala deyiminde anlayacağımız bir yerin mikroplardan arınarak temizlenmiş, adeta bal dökerek yalayabileceğimiz kadar temiz olduğunu ifade etmektedir.

Temizlik oldukça önemli olup, yemek yiyeceğimizin yerin temizliği önem taşımaktadır. Temiz olmayan yerlerde yiyeceğimiz yemek bizi hasta yapacaktır. Temizlik aynı zamanda imamdan gelerek ibadet etmeden önce kendimizi ve ibadet edeceğimiz yeri temizlememiz gerekir. Temiz olan insanlar toplum içinde de saygı görürler. Temizlik her alanda bize yardımcı olarak temizliğimize değer katmaktadır.

Atalarımız “aslan yattığı yerden belli olur” sözünde de bize anlatmak istediği aslında yattığımız yerinde temiz olmasıdır. İnsanın karakteri ve kişiliği yattığı yerle birbirlerine bağlıdır. Bal dök yala deyiminin benimsenmesi gerekmektedir. Bizde çevremizi temiz tutarak kirliliğe yer vermemeliyiz. Temizlik insanları güçlendirdiği gibi keyfinin yerine gelmesini sağlamaktadır. Biz temiz olduktan sonra bizden sonra gelecek insanlarda yemek yediği yerleri ve yaşadığı alanları temiz tutacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu